Napsali o nás | Základní škola a Mateřská škola Motýlek

Napsali o nás

Hokejisté pomohli aukcí dresů

Manažer kopřivnického hokejové klubu Jaroslav Hrubý předává symbolický šek s výtěžkem z dražby dresů.
FOTO: MAREK HAVRAN
Manažer kopřivnického hokejové klubu Jaroslav Hrubý předává symbolický šek s výtěžkem z dražby dresů. FOTO: MAREK HAVRAN

Kopřivnice (mha) – Příjemnou slavnostní předehru mělo středeční utkání II. hokejové ligy v Kopřivnici. Před zápasem 36. kola HC ISMM Kopřivnice – AZ Havířov se uskutečnil na ledové ploše krátký ceremoniál, při kterém manažer kopřivnického klubu Jaroslav Hrubý předal symbolické šeky z výtěžku z on-line aukce dresů, která se konala při příležitosti oslav 90 let kopřivnického hokeje. Poukázku na 20 tisíc korun pro MŠ a ZŠ Motýlek Kopřivnice převzal ředitel školy Marek Poruba, šek na 5 tisíc korun na rehabilitační potřeby převzala ve středovém kruhu za potlesku osmi stovek hokejových fanoušků Karolína Dejová.

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 6/2023 ze dne 16.02.2023 odkaz zde


Magazín Kabelové televize - Motýlek 2022

Po dvou letech se na podium KDK vrátil Motýlek, tentokrát s úsměvem.

Zdroj: Magazín Kabelové televize 14. 11. 2022, odkaz zde


Motýlek znovu zaplnil kulturní dům diváky

Pětadvacátý ročník přehlídky zpěvu, tance a dramatické tvorby Motýlek nesl podtitul Motýlek s úsměvem. Hlavní, skoro pět hodin trvající program nabídl bezmála tři desítky představení nejen dětí se zdravotním handicapem.<br>FOTO: DAVID MACHÁČEK
Pětadvacátý ročník přehlídky zpěvu, tance a dramatické tvorby Motýlek nesl podtitul Motýlek s úsměvem. Hlavní, skoro pět hodin trvající program nabídl bezmála tři desítky představení nejen dětí se zdravotním handicapem.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Plnohodnotný návrat před publikum si v sobotu 5. listopadu k pětadvacátým narozeninám nadělila přehlídka tance, zpěvu a dramatické tvorby Motýlek. Přehlídka, která před čtvrtstoletím vznikla vlastně jako interní akademie zdejší speciální školy pro děti z různým tělesným a mentálním handicapem, se během let proměnila ve vyhledávanou kulturní a společenskou událost realizující ideu nenásilné integrace vystupujících do majoritní společnosti. Letos pozvání do Kopřivnice přijaly zhruba dvě desítky zařízení pečujících a vzdělávajících děti i dospělé s nějakým typem postižení. Ti na jevišti velkého sálu kulturního domu předvedli zhruba pětihodinovou galashow, které dominovala nejrůznější taneční představení, ale došlo i na muzicírování nebo muzikálovou pohádku. Odpolednímu hlavnímu programu předcházely dopolední tvořivé dílny, které nejen účinkující bavily v době probíhajících pódiových zkoušek. Letošní jubilejní Motýlek s úsměvem dokázal kulturní dům zaplnit zhruba ze dvou třetin. Další ročník s podtitulem Motýlek v oblacích organizátoři ohlásili na 4. listopad 2023.

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 39/2022 ze dne 10.11.2022 odkaz zde


Motýlek přiletí do Kopřivnice již po pětadvacáté

V sobotu 5. listopadu od 14 hodin se v Kulturním domě Kopřivnice uskuteční 25. ročník mezinárodní přehlídky Motýlek. Jde o veřejnou prezentaci tance, zpěvu a dramatické tvorby handicapovaných dětí a mládeže, jejíž hlavní ideou je integrace účinkujících do společnosti.

Na Motýlkovi se představí děti různého věku i druhu postižení, pro které je přehlídka nejen příležitostí předvést své dovednosti a navzájem se inspirovat, ale hlavně oblíbenou společenskou událostí. „Již v sobotu dopoledne od 9 hodin budou v kulturním domě připraveny výtvarné dílny, do nichž se budou moci zapojit jak účinkující, tak i ostatní příchozí děti. Odpoledne jsou všichni srdečně zváni ke zhlédnutí připraveného programu, na který se už všichni vystupující po dvouleté koronavirové odmlce velice těší,“ uvedli organizátoři.

Hlavním pořadatelem akce je Základní škola a Mateřská škola Motýlek Kopřivnice spolu s Kulturním domem Kopřivnice. Akce je dotačně podpořena z městského rozpočtu.

Ing. Mgr. Lucie Macháčková
vedoucí oddělení vnějších vztahů
tel.: 556 879 439, 733 145 668
lucie.machackova(zavináč)koprivnice.cz

Zdroj: Tiskové zprávy ze dne 1.11. 2022 odkaz zde


Magazín Kabelové televize - Motýlek 2021

Zdroj: Magazín Kabelové televize 15. 11. 2021, odkaz zde


Program letošního Motýlka zkrouhla doporučení hygieniků

Taneční vystoupení na písničku Když nemůžeš, tak přidej z repertoáru Mirai načalo druhou polovinu letošního, poněkud okleštěného ročníku přehlídky Motýlek v kulturním domě. FOTO: DAVID MACHÁČEK
Taneční vystoupení na písničku Když nemůžeš, tak přidej z repertoáru Mirai načalo druhou polovinu letošního, poněkud okleštěného ročníku přehlídky Motýlek v kulturním domě. FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Návrat někam k prvním ročníkům akce připomínala letošní okleštěná přehlídka Motýlek. Stejně jako v začátcích šlo o akci určenou pouze žákům a učitelům pořádající Základní a Mateřské školy Motýlek, kteří tvořili jak vystupující, tak publikum. Přesto daly děti a učitelé z Motýlka dohromady šest hudebních a tanečních čísel, které daly dohromady zhruba hodinový pořad.

Na jevišti velkého sálu kulturního domu se postupně objevilo pásmo lašských písniček a tanců, dramatické ztvárnění písničky z populární disneyovky Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa, choreografie na píseň kapely Mirai, poetické Motýlí probuzení i muzikálové číslo na motivy filmu Ať žijí duchové. V závěru si vyučující z Motýlka zatančili Jeruzalému a nechyběla ani tradiční tečka v podobě společného zpěvu písně Skálo, skálo. Chudší průběh přehlídky Motýlek mělo na svědomí doporučení hygieniků pořadatelům. Ti doufají, že v příštím roce si už lidé užijí plnohodnotný festival.

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 40/2021 ze dne 11.11.2021 odkaz zde


Magazín Kabelové televize ve zkratce - 24. ročník Festivalu Motýlek

Zdroj: Magazín Kabelové televize 8. 11. 2021, odkaz zde


Zřejmě chladná voda měla vliv na nižší účast Větřkovického triatlonu

Darina Krausová z AK EZ Kopřivnice se již potřetí v řadě stala v ženách vítězkou Větřkovického triatlonu, svůj loňský čas dokonce výrazně vylepšila.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Darina Krausová z AK EZ Kopřivnice se již potřetí v řadě stala v ženách vítězkou Větřkovického triatlonu, svůj loňský čas dokonce výrazně vylepšila. FOTO: DAVID MACHÁČEK

Větřkovice (cab) – Chladné a deštivé počasí předchozích dnů ovlivnilo účast XII. ročníku Větřkovického triatlonu, který se na místní přehradě letos konal první zářijovou neděli. Oproti minulým rokům se startovní pole zúžilo téměř na polovinu a náročný závod nakonec absolvovalo 79 jednotlivců (65 na dlouhé trati, sedm žen kategorie „hobby“, sedm v kategorii žactva a dorostu) a osm štafet.

Triatlon odstartoval v 10 hod. na pláži u depa plaveckou částí, a to nejprve žákovských kategorií a poté dospělých, s obrátkou a měřící zhruba 600 m. Následovala cyklistická část, v níž se triatlonisté vydali kolem přehrady přes Horní a Dolní Sklenov, poté účastníky prověřil náročný výjezd ke zvoničce na Vrších, sjezd do Hájova a po zhruba 11 km se vraceli zpět do depa. Muži a ženy, kteří si zvolili dlouhou trať, jeli tento okruh dvakrát, stejně jako členové štafet na tomto úseku, ženy na krátké trati absolvovaly „pouze“ jedno kolo. Trasa závěrečné běžecké disciplíny s délkou přes 4 km vedla okolím přehrady s prudkým výběhem na Větřkovickou hůrku, následným seběhem pod hráz přehrady a finišem do cíle po schodech hráze.

Celkovým vítězem se stal Jakub Boček (Novatop Bike Team) v čase 1:29:18 hod., vítěz kategorie muži 30–39 let, druhé místo obsadil s odstupem pouhých 14 s Vlastimil Czerný (PK Bohumín), první mezi muži 40–49 let, a třetí skončil v čase 1:34:57 hod. druhý muž kategorie 40–49 let Tomáš Nahorniak (BK u zahrad). V ženské kategorii již potřetí za sebou zvítězila Darina Krausová (AK EZ Kopřivnice), první v kategorii 40–49 let, která časem 1:52:26 hod. svůj loňský výkon vylepšila o sedm minut. Druhé místo obsadila v čase 2:02:12 hod. její oddílová kolegyně Kristina Čablová, jediná startující v kategorii žen 30–39 let, a celkově třetí skončila v čase 2:10:57 hod. Lenka Polášková z Kopřivnice, druhá mezi ženami 40–49 let.

Mládežnickým kategoriím, které však byly vzhledem k náročnosti této disciplíny málo obsazené, dominovala vítězka Českého poháru v triatlonu dorostenek Nikola Chovanečková (TITAN TRILIFE Zlín). V dorostencích startoval Tomáš Kokotek, ve starších žácích Matěj Pilát (PK NJ), ve starších žačkách zvítězila Andrea Czerná (PK Bohumín) před Julií Kvasničkovou a Nikol Šelongovou, jedinou účastnicí kategorie mladších žaček byla Lucie Šenkeříková. „Chceme podporovat především tyto kategorie, proto také dostali kromě medailí i ceny,“ dodal hlavní organizátor Miroslav Chovanec. V závodě štafet zvítězilo v čase 1:23:38 hod. trio Petr Šimůnek, Hynek Tekula a Ondřej Blaha, o téměř pět minut později finišovala štafeta Václav Chaloupecký, Ladislav Peš a Ondřej Libiš, již s větším odstupem (1:40:18 hod.) pak dorazila do cíle třetí štafeta Fišnar, Kmet, Fišnar.

I letos byla část startovného a finanční částka vybraná v době konání závodu věnována na charitativní účely. Opět putuje do ZŠ a MŠ Motýlek, centra pro vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, konkrétně na zakoupení speciální pomůcky Air Track. „Cílem bylo vybrat 13 tisíc korun, což je cena této pomůcky, nakonec se vybralo ještě o tři stovky více. Jsme za to moc rádi,“ pochvaloval si po závodě Miroslav Chovanec.

Z výsledků Větřkovického triatlonu (4. 9., XII. ročník): dlouhá trať: kategorie junioři 18–19 let: 1. A. Kohan (Kohi Team).; kat. muži 20–29 let: 1. L. Turek (Bike Team Beskydy), 2. T. Jurečka (Tichá), 3. P. Musálek (Hukvaldy); kat. muži 30–39 let: 1. J. Boček (Novatop Bike Team), 2. D. Matúška (Tatra), 3. L. Dlouhý (Příbor); kat. muži 40–49 let: 1. V. Czerný (PK Bohumín), 2. T. Nahorniak (BK u zahrad), 3. R. Jašek (Partyja Frenštát p. R.); kat. muži 50–59 let: 1. V. Mácha (Bartošovice n. M.), 2. D. Fiala (ELEVEN-MERCEDES-MITAS Team), 3. M. Polášek (Kopř.); kat. muži od 60 let: 1. L. Gočaltovský (Triatlon klub Hranice-ROCKTECHNIK TRIATLON); kat. ženy 20–29 let: 1. L. Konvičková (MTB PiraňaŽŽ Příbor); kat. ženy 30–39 let: 1. K. Čablová (AK EZ Kopř.); kat. 40–49 let: 1. D. Krausová (AK EZ Kopř.), 2. L. Polášková (Kopř.), 3. R. Kaletová (Dolní Lutyně); kat. ženy 50–59 let: 1. M. Metzová (MK Seitl Ostrava), 2. S. Lacigová (TITAN TRILIFE Zlín); krátká trať: ženy hobby: 1. K. Píchová, 2. B. Klimošová (Kilpi Kome klub), 3. L. Petrová (Kunčice p. O.); kat. dorostenci 16–17 let: 1. T. Kokotek; kat. dorostenky 16–17 let: 1. N. Chovanečková (TITAN TRILIFE Zlín); kat. starší žáci 14–15 let: 1. M. Pilát (PK Nový Jičín); kat. st. žačky 14–15 let: 1. A. Czerná (PK Bohumín), 2. J. Kvasničková, 3. N. Šelongová; ml. žačky: 1. L. Šenkeříková (SK Kopř.); štafety: 1. P. Šimůnek, H. Tekula, O. Blaha, 2. V. Chaloupecký, L. Peš, O. Libiš, 3. Fišnar, Kmeť, Fišnar.

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 31/2021 ze dne 09.09.2021 odkaz zde


Hokejisté předali Motýlku šek z vydražených dresů

Text: Z vydražených hokejových dresů putuje MŠ a ZŠ Motýlek 20 tisíc korun.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Text: Z vydražených hokejových dresů putuje MŠ a ZŠ Motýlek 20 tisíc korun. FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ

Kopřivnice (cab) – Kvůli pandemické situaci a dalším okolnostem předal kopřivnický hokejový klub výtěžek z aukce dresů Základní škole a Mateřské škole Motýlek až po roce a půl. Místní zařízení pro děti s více vadami, které v současnosti poskytuje komplexní speciální pedagogickou, rehabilitační a logopedickou péči, bude moci pro různé terapie využít částku 20 tisíc korun.

Text: Předání šeku MŠ a ZŠ Motýlek 20 tisíc korun.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Text: Předání šeku MŠ a ZŠ Motýlek 20 tisíc korun. FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ

Kopřivničtí hokejisté nastoupili 15. ledna ve 32. druholigovém kole v domácím utkání proti Novému Jičínu ve speciálních dresech, které byly následně uvolněny do dražby. Hlavním motivem na dresu byla podobizna Radka Bonka, jenž zvítězil v anketě Hráč historie kopřivnického hokeje a jehož dres byl ten večer vyvěšen pod strop stadionu. I přes slavnostní nádech mělo toto benefiční utkání hořkou příchuť, těsně před jeho konáním totiž zemřela Dagmar Jančálková, dlouholetá ředitelka Motýlka, která jej vedla od jeho vzniku v roce 1994. Na její práci nyní navazuje současný ředitel Marek Poruba, jenž z rukou předsedy HC Kopřivnice Miroslava Kubátka a manažera družstva mužů Jaroslava Hrubého převzal v pondělí 28. června zmiňovaný šek na 20 tisíc korun.

Kopřivnický klub má podobnou akci naplánovanou znovu. „Uvidíme, co nám covidová situace dovolí, ale rádi bychom další benefiční utkání odehráli 29. prosince doma proti nováčkovi soutěže, béčku Komety. Opět bychom to chtěli svázat s nějakým motivem a o první přestávce plánujeme dát prostor i dětem z Motýlka, aby ukázaly, co se na podzim ve škole bruslení naučily,“ prozradil Jaroslav Hrubý.

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 26/2021 ze dne 15.07.2021 odkaz zde


Zakladatelku Motýlka připomíná její citát

Děti ze speciální školy Motýlek minulý pátek pomohly s odhalením pamětní desky Dagmar Jančálkové.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Děti ze speciální školy Motýlek minulý pátek pomohly s odhalením pamětní desky Dagmar Jančálkové. FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Rok a čtyři měsíce po jejím náhlém skonu byla v pátek 14. května na budově Základní školy a Mateřské školy Motýlek odhalena pamětní deska Dagmar Jančálkové. Jednoduchá kovová deska s gravírovaným portrétem a citátem „I malý úsměv je vstupní branou k radosti“ je umístěna u vchodu do budovy školy, kterou Dagmar Jančálková v roce 1994 založila a až do své smrti vedla. Podle slov jejího stávajícího ředitele Marka Poruby byla Dagmar Jančálková mimořádnou ženou a osobností, která celý svůj život zasvětila vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.

Starosta Miroslav Kopečný na někdejší ředitelku Motýlka a dlouholetou kolegyni z komunální politiky vzpomínal jako na člověka s velkým nadhledem a na ženu, která vybudovala školu se skvělou pověstí a obrovským odborným renomé. „Pro školu dělala maximum a měla spoustu dalších plánů, které, jak věřím, se ještě podaří realizovat,“ nechal se slyšet starosta Kopečný. Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast sociálních věcí Jiří Navrátil ocenil rychlou realizaci myšlenky na odhalení desky. „Jako Kopřivničan jsem rád, že nečekáme desítky let, až někomu odhalíme desku. Chci poděkovat, že si Dášu budeme takto připomínat. Možná do budoucna město rozhodne o pojmenování některé ulice,“ prohlásil náměstek Navrátil.

Vzpomínku na Dagmar Jančálkovou, které se přes nevlídné počasí i dobu, která podobným setkáním nepřeje, účastnilo několik desítek lidí, symbolicky orámovaly na začátku báseň Mít život rád a na konci píseň Skálo, skálo. Ty má řada místních lidí pevně spjatých s přehlídkou zpěvu, tance a dramatické tvorby handicapovaných dětí Motýlek, u jejíhož založení rovněž stála.

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 20/2021 ze dne 20.05.2021 odkaz zde


Ředitelku Motýlka připomene pamětní deska

Výročí úmrtí Dagmar Jančálkové z Motýlku připomnělo pietní místo u vchodu. Na jaře jej má nahradit pamětní deska. FOTO: D. MACHÁČEK
Výročí úmrtí Dagmar Jančálkové z Motýlku připomnělo pietní místo u vchodu. Na jaře jej má nahradit pamětní deska. FOTO: D. MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Od středy 6. ledna až do konce minulého týdne si učitelé, žáci, rodiče i kolemjdoucí mohli připomenout loňský skon Dagmar Jančálkové. Dlouholetá ředitelka speciální školy Motýlek zemřela po krátké nemoci právě před rokem. „Chtěli jsme si paní ředitelku a to, co pro naši školu udělala, připomenout v tuto chvíli alespoň pietním místem, které jsme vytvořili u vchodu do budovy,“ řekl Marek Poruba, který Základní a Mateřskou školu Motýlek vede od léta.

Lidé tak na oblíbenou ředitelku mohli zavzpomínat, položit květinu nebo zapálit svíčku.

Původní plán školy byl první výročí úmrtí Dagmar Jančálkové připomenout odhalením pamětní desky, která má podtrhnout její zásluhy o vznik a především dlouholetý rozvoj školy. „Deska ještě není připravená a ani jsme na její dokončení v původně zamýšleném termínu příliš netlačili. Vzhledem ke stávajícím omezením by stejně nebylo možné, aby se odhalení desky účastnilo více lidí, kteří by si Dagmar Jančálkovou chtěli připomenout,“ vysvětlil Marek Poruba. Nový termín odhalení pamětní desky tak byl stanoven na 14. května, na den druhých nedožitých narozenin Dagmar Jančálkové. „Chceme pozvat lidi, kteří jsou s naší školou spojení stejně jako zástupce radnice, hejtmanství i širokou veřejnost. Věřím, že v jarním termínu nám to už situace umožní,“ nechal se slyšet Marek Poruba.

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 2/2021 ze dne 14.01.2021 odkaz zde


Motýlek se školil

Ve dnech 26. a 27. srpna 2020 se Základní škole a Mateřské škole Motýlek v Kopřivnici podařilo díky finančním sponzorským darům zorganizovat dvoudenní školení s názvem „Použití fyzické restrikce u klientů s problémovým chováním“. Toto školení vedli velice uznávaní odborníci NAUTIS v Praze PhDr. Hynek Jůn, Ph.D a Bc. Kateřina Balická, DiS.

Školení obsahovalo opatření a postupy v souvislosti s nežádoucím (problémovým) chováním u dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Počet školených pedagogických pracovníků školy Motýlek byl limitován na 15 účastníků. Tento dvoudenní kurz byl koncipován ryze prakticky. Během kurzu pedagogičtí pracovníci pracovali ve skupinách, osvojili si základy fyzických úchopů, které mohou využít ve své práci při zvládání problémového chování právě u dětí a žáků se SVP ve škole Motýlek. Dále byly účastníkům navrženy krizové scénáře pro konkrétní děti a žáky tak, aby bylo jasné, jak příště postupovat při jejich nežádoucím chováním. Kurz byl akreditován MPSV a všech 15 účastníků obdrželo certifikát o ukončení kurzu.

PhDr. et Mgr. Marek Poruba
ředitel ZŠ a MŠ Motýlek

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 35/2020 ze dne 08.10.2020, odkaz zde


Noví ředitelé Moravskoslezského kraje

Zdroj: Magazín Kabelové televize 25. září 2020, odkaz zde


Minizátopka se zúčastnilo jen pět školek

Kopřivnice (cab) – Kvůli letošní koronavirové situaci se letošního běžeckého štafetového závodu mateřských škol Minizátopek, který se u příležitosti Běhu rodným krajem Emila Zátopka uskutečnil ve čtvrtek 17. září na 175 m dlouhé dráze hřiště ZŠ E. Zátopka, zúčastnilo pouze pět družstev.

Tyto souboje dětí si nikdy nenechala Dana Zátopková ujít, již v loňském roce však kvůli zdravotním potížím nemohla přijet. Letos už bohužel nemohla malé sportovce povzbuzovat ani na dálku, v březnu v 97 letech zemřela. Přítomni však byli olympijský vítěz z Tokia z r. 1964 ze stíhacího závodu jednotlivců v dráhové cyklistice Jiří Daler i bratři Pavel a Oldřich Svojanovští, kteří spolu získali ve veslování stříbro na olympiádě v roce 1972 a bronz v roce 1976.

Každou mateřskou školu reprezentovalo deset dětí a každé z nich uběhlo jeden okruh. Vítězem se stala časem 7:32,88 min. MŠ Jeřabinka, loni třetí, pouhé tři sekundy zpět zůstala MŠ Česká, která tak obhájila loňské stříbro, a to v úplně totožném čase. Na třetím místě se umístil loňský vítěz MŠ Krátká (7:43,72 min.), čtvrtá skončila MŠ I. Šustaly (7:57,06 min.) a pátou příčku obsadili závodníci z Dětského centra Motýlek (8:25,09 min.).

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 33/2020 ze dne 24.09.2020, odkaz zde


Motýlek v listopadu nebude, plánuje se jeho okleštěná verze

Kopřivnice (dam) – Bohužel i přehlídce Motýlek přistřihl covid-19 křídla. V tradiční podobě ani v obvyklém listopadovém termínu se přehlídka neuskuteční. „Rozhodně ale chceme, aby Motýlek v letošním školním roce proběhl. Zatím jej plánujeme na březen,“ uvedl Marek Poruba, ředitel pořádající speciální Základní a mateřské školy Motýlek. Čtyřiadvacátý ročník přehlídky bude výrazně okleštěný, velká dvoudenní akce se stovkami účinkujících a ještě vyšším počtem diváků se z velkého sálu kulturního domu přesune do kinosálu. „Bohužel většina našich tradičních účastníků, které jsme oslovili, má obavy se přehlídky účastnit i kvůli tomu, že všichni naši klienti jsou v rizikových skupinách. Proto zřejmě Motýlek bude především v režii naší školy a chystáme také streamování programu přes internet, aby naši přátelé mohli být na Motýlku alespoň virtuálně s námi,“ doplnil Marek Poruba s tím, že podrobnosti se ještě budou upřesňovat.

Zdroj: číslo 31/2020 ze dne 10.09.2020, odkaz zde


Ředitelem Motýlku je Marek Poruba

Kopřivnice (dam) – Od prvního srpna Základní a mateřskou školu Motýlek vede nově jmenovaný ředitel Marek Poruba, slavnostního uvedení do funkce se ale dočkal až minulou středu za účasti náměstků Moravskoslezského kraje. Marek Poruba na zdejší škole, zaměřené především na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, působí už od roku 2008. V létě jej Rada Moravskoslezského kraje jako zřizovatel školy Motýlek jmenovala na místo, které se uvolnilo po náhlém úmrtí dlouholeté ředitelky Dagmar Jančálkové na počátku letošního roku.

„Mým hlavním cílem je zachovat celou filozofii naší školy tak, jak ji nastavila má předchůdkyně. Ve chvíli, kdy škola velmi dobře funguje a má vynikající pověst nejen v rámci kraje, ale v celé republice, a dokonce i v zahraničí, není z mého pohledu potřeba dělat žádné velké změny, ale abychom se drželi nastaveného trendu, nesmíme usnout na vavřínech a stále být progresivní,“ říká ředitel Marek Poruba, který svůj první školní rok v pozici ředitele začíná v nejistotě vyvolané tím, jak v dalších měsících bude chod školství ovlivňovat situace okolo covid-19.

Základní a mateřská škola Motýlek, kterou navštěvuje 113 dětí, z nichž mnohé vyžadují zvláštní péči i specifický postup při vzdělávání, neboť často mají tělesná i mentální postižení, v Kopřivnici funguje od roku 1993 a je velmi úspěšná. „V našem oboru jsme známí, dostáváme mnoho žádostí o praxe a stáže a spolupracujeme i se zahraničními školami tohoto typu. Proto, aby výchovně-vzdělávací proces byl i nadále na vysoké úrovni, je potřeba, aby naši pedagogové byli co nejvíce kvalifikovaní. V naší práci využíváme moderní postupy i technologie a v tomto ohledu se svět kolem nás velmi rychle vyvíjí,“ uvědomuje si Marek Poruba.

I proto se škola neustále snaží sledovat trendy nejen u nás, ale i za hranicemi. Aktuálně končí projekt založený na výměně pedagogů a dobré praxe mezi Motýlkem a londýnskou Speciální školou Stephena Hawkinga. Výměna zkušeností financovaná z evropského programu Erasmus+ měla sice původně skončit už dříve, ale projekt byl prodloužen kvůli koronavirové epidemii. V nejbližší době se pak rozjede obdobný projekt spolupráce se speciální školou v severopolském městě Olštýn.

Zdroj: číslo 31/2020 ze dne 10.09.2020, odkaz zde