Napsali o nás | Základní škola a Mateřská škola Motýlek
Základní škola a Mateřská škola Motýlek,
Kopřivnice, Smetanova 1122, příspěvková organizace je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem
Photo

Děkujeme sponzorům

Untitled document

Město Kopřivnice
Josef Bureš
MBA, MSc, Štramberk
MONETA Money Bank a.s.
SLUMEKO s.r.o. Kopřivnice
FIXUM a.s. Kopřivnice
FAVEA a.s. Kopřivnice
KOTOUČ ŠTRAMBERK spol. s r.o.
BALMAT s.r.o. Kopřivnice
Bc. Daniel Mrva - Optika Kopřivnice
FEREMONT STEEL s.r.o. Příbor
Městys Suchdol nad Odrou
Město Bílovec
Nadace ČEZ
TEAM "Větřkovický triatlon"
MUDr. Soňa Tučková s.r.o. Příbor
Pavel Jurák Kopřivnice
Mgr. Ivana Jalůvková Lubina
DAGETT 66 s.r.o. Kopřivnice
Potraviny u LACINY s.r.o. Kopřivnice
Ing. Alena Křístková Kopřivnice
Ing. Pavel Sedlák
Pavel Výborný Kopřivnice
Okay Valašské Meziříčí
Firmadat s.r.o. Otrokovice
Gastro instant spol. s r.o. Kouřim
AMC GASTRONOM CZ s.r.o. Frýdek-Místek
MUDr. Helena Konečná Kopřivnice
Zahradnické centrum Bártek Jiří Fulnek
Teranet - Martin Jalůvka
Zahradnictví Myslikovjan

Díky sponzorům byl v říjnu 2018 předán dětem nový svozový automobil FORD TOURNEO CUSTOM.

Děkujeme sponzorům:

NC Line a.s. Suchdol nad Odrou
Brose CZ, spol. s r.o. Kopřivnice
F. 67 s.r.o. Nový Jičín
pan Jiří Vaněk Ostrava
HAKA METAL s.r.o., Suchdol nad Odrou
WISKA Hoppmann GmBh Německo
Hockey Club TATRA Kopřivnice
Linde Pohony, s.r.o. Český Krumlov
PRO-LOGIK, s.r.o. Uničov
Nadace Charty 77/Konto Bariéry Praha
COMA Praha, s.r.o.
MUDr. Yvona Heidrichová Frýdek - Místek
Kunzite, s.r.o. Kopřivnice
Hiddenit, s.r.o. Kopřivnice

Napsali o nás

Ředitelku Motýlka připomene pamětní deska


Výročí úmrtí Dagmar Jančálkové z Motýlku připomnělo pietní místo u vchodu. Na jaře jej má nahradit pamětní deska. FOTO: D. MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Od středy 6. ledna až do konce minulého týdne si učitelé, žáci, rodiče i kolemjdoucí mohli připomenout loňský skon Dagmar Jančálkové. Dlouholetá ředitelka speciální školy Motýlek zemřela po krátké nemoci právě před rokem. „Chtěli jsme si paní ředitelku a to, co pro naši školu udělala, připomenout v tuto chvíli alespoň pietním místem, které jsme vytvořili u vchodu do budovy,“ řekl Marek Poruba, který Základní a Mateřskou školu Motýlek vede od léta.

Lidé tak na oblíbenou ředitelku mohli zavzpomínat, položit květinu nebo zapálit svíčku.

Původní plán školy byl první výročí úmrtí Dagmar Jančálkové připomenout odhalením pamětní desky, která má podtrhnout její zásluhy o vznik a především dlouholetý rozvoj školy. „Deska ještě není připravená a ani jsme na její dokončení v původně zamýšleném termínu příliš netlačili. Vzhledem ke stávajícím omezením by stejně nebylo možné, aby se odhalení desky účastnilo více lidí, kteří by si Dagmar Jančálkovou chtěli připomenout,“ vysvětlil Marek Poruba. Nový termín odhalení pamětní desky tak byl stanoven na 14. května, na den druhých nedožitých narozenin Dagmar Jančálkové. „Chceme pozvat lidi, kteří jsou s naší školou spojení stejně jako zástupce radnice, hejtmanství i širokou veřejnost. Věřím, že v jarním termínu nám to už situace umožní,“ nechal se slyšet Marek Poruba.

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 2/2021 ze dne 14.01.2021 odkaz zde


Motýlek se školil

Ve dnech 26. a 27. srpna 2020 se Základní škole a Mateřské škole Motýlek v Kopřivnici podařilo díky finančním sponzorským darům zorganizovat dvoudenní školení s názvem „Použití fyzické restrikce u klientů s problémovým chováním“. Toto školení vedli velice uznávaní odborníci NAUTIS v Praze PhDr. Hynek Jůn, Ph.D a Bc. Kateřina Balická, DiS.

Školení obsahovalo opatření a postupy v souvislosti s nežádoucím (problémovým) chováním u dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Počet školených pedagogických pracovníků školy Motýlek byl limitován na 15 účastníků. Tento dvoudenní kurz byl koncipován ryze prakticky. Během kurzu pedagogičtí pracovníci pracovali ve skupinách, osvojili si základy fyzických úchopů, které mohou využít ve své práci při zvládání problémového chování právě u dětí a žáků se SVP ve škole Motýlek. Dále byly účastníkům navrženy krizové scénáře pro konkrétní děti a žáky tak, aby bylo jasné, jak příště postupovat při jejich nežádoucím chováním. Kurz byl akreditován MPSV a všech 15 účastníků obdrželo certifikát o ukončení kurzu.

PhDr. et Mgr. Marek Poruba
ředitel ZŠ a MŠ Motýlek

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 35/2020 ze dne 08.10.2020, odkaz zde


Noví ředitelé Moravskoslezského kraje

Zdroj: Magazín Kabelové televize 25. září 2020, odkaz zde


Minizátopka se zúčastnilo jen pět školek

Kopřivnice (cab) – Kvůli letošní koronavirové situaci se letošního běžeckého štafetového závodu mateřských škol Minizátopek, který se u příležitosti Běhu rodným krajem Emila Zátopka uskutečnil ve čtvrtek 17. září na 175 m dlouhé dráze hřiště ZŠ E. Zátopka, zúčastnilo pouze pět družstev.

Tyto souboje dětí si nikdy nenechala Dana Zátopková ujít, již v loňském roce však kvůli zdravotním potížím nemohla přijet. Letos už bohužel nemohla malé sportovce povzbuzovat ani na dálku, v březnu v 97 letech zemřela. Přítomni však byli olympijský vítěz z Tokia z r. 1964 ze stíhacího závodu jednotlivců v dráhové cyklistice Jiří Daler i bratři Pavel a Oldřich Svojanovští, kteří spolu získali ve veslování stříbro na olympiádě v roce 1972 a bronz v roce 1976.

Každou mateřskou školu reprezentovalo deset dětí a každé z nich uběhlo jeden okruh. Vítězem se stala časem 7:32,88 min. MŠ Jeřabinka, loni třetí, pouhé tři sekundy zpět zůstala MŠ Česká, která tak obhájila loňské stříbro, a to v úplně totožném čase. Na třetím místě se umístil loňský vítěz MŠ Krátká (7:43,72 min.), čtvrtá skončila MŠ I. Šustaly (7:57,06 min.) a pátou příčku obsadili závodníci z Dětského centra Motýlek (8:25,09 min.).

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 33/2020 ze dne 24.09.2020, odkaz zde


Motýlek v listopadu nebude, plánuje se jeho okleštěná verze

Kopřivnice (dam) – Bohužel i přehlídce Motýlek přistřihl covid-19 křídla. V tradiční podobě ani v obvyklém listopadovém termínu se přehlídka neuskuteční. „Rozhodně ale chceme, aby Motýlek v letošním školním roce proběhl. Zatím jej plánujeme na březen,“ uvedl Marek Poruba, ředitel pořádající speciální Základní a mateřské školy Motýlek. Čtyřiadvacátý ročník přehlídky bude výrazně okleštěný, velká dvoudenní akce se stovkami účinkujících a ještě vyšším počtem diváků se z velkého sálu kulturního domu přesune do kinosálu. „Bohužel většina našich tradičních účastníků, které jsme oslovili, má obavy se přehlídky účastnit i kvůli tomu, že všichni naši klienti jsou v rizikových skupinách. Proto zřejmě Motýlek bude především v režii naší školy a chystáme také streamování programu přes internet, aby naši přátelé mohli být na Motýlku alespoň virtuálně s námi,“ doplnil Marek Poruba s tím, že podrobnosti se ještě budou upřesňovat.

Zdroj: číslo 31/2020 ze dne 10.09.2020, odkaz zde


Ředitelem Motýlku je Marek Poruba

Kopřivnice (dam) – Od prvního srpna Základní a mateřskou školu Motýlek vede nově jmenovaný ředitel Marek Poruba, slavnostního uvedení do funkce se ale dočkal až minulou středu za účasti náměstků Moravskoslezského kraje. Marek Poruba na zdejší škole, zaměřené především na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, působí už od roku 2008. V létě jej Rada Moravskoslezského kraje jako zřizovatel školy Motýlek jmenovala na místo, které se uvolnilo po náhlém úmrtí dlouholeté ředitelky Dagmar Jančálkové na počátku letošního roku.

„Mým hlavním cílem je zachovat celou filozofii naší školy tak, jak ji nastavila má předchůdkyně. Ve chvíli, kdy škola velmi dobře funguje a má vynikající pověst nejen v rámci kraje, ale v celé republice, a dokonce i v zahraničí, není z mého pohledu potřeba dělat žádné velké změny, ale abychom se drželi nastaveného trendu, nesmíme usnout na vavřínech a stále být progresivní,“ říká ředitel Marek Poruba, který svůj první školní rok v pozici ředitele začíná v nejistotě vyvolané tím, jak v dalších měsících bude chod školství ovlivňovat situace okolo covid-19.

Základní a mateřská škola Motýlek, kterou navštěvuje 113 dětí, z nichž mnohé vyžadují zvláštní péči i specifický postup při vzdělávání, neboť často mají tělesná i mentální postižení, v Kopřivnici funguje od roku 1993 a je velmi úspěšná. „V našem oboru jsme známí, dostáváme mnoho žádostí o praxe a stáže a spolupracujeme i se zahraničními školami tohoto typu. Proto, aby výchovně-vzdělávací proces byl i nadále na vysoké úrovni, je potřeba, aby naši pedagogové byli co nejvíce kvalifikovaní. V naší práci využíváme moderní postupy i technologie a v tomto ohledu se svět kolem nás velmi rychle vyvíjí,“ uvědomuje si Marek Poruba.

I proto se škola neustále snaží sledovat trendy nejen u nás, ale i za hranicemi. Aktuálně končí projekt založený na výměně pedagogů a dobré praxe mezi Motýlkem a londýnskou Speciální školou Stephena Hawkinga. Výměna zkušeností financovaná z evropského programu Erasmus+ měla sice původně skončit už dříve, ale projekt byl prodloužen kvůli koronavirové epidemii. V nejbližší době se pak rozjede obdobný projekt spolupráce se speciální školou v severopolském městě Olštýn.

Zdroj: číslo 31/2020 ze dne 10.09.2020, odkaz zde

Administrace