Aktivity s využitím koní
Cílem AVK ( aktivity s využitím koní) je působit v oblasti pedagogiky a sociálních služeb. Využívá při tom motivačního a sociálně aktivizačního působení zvířat na člověka.
Obecné cíle AVK je možné rozdělit do těchto oblastí:
► rozvoj sociálních schopností a dovedností
- posílení pozitivních osobnostních vlastností
- spoluvytváření hodnotového systému
- nácvik komunikace
- nácvik schopnosti spolupracovat
- prožití pocitu sounáležitosti (členství ve skupině)
► snížení rizika sociálního vyloučení
- navázání nových kontaktů
- posílení kontaktů v rodině
- pomoc při zapojení do běžného života
- aktivizace jedince
► rozvoj psychické kondice
- rozvoj kognitivních funkcí
- posílení sebevědomí
- navození pozitivních změn v psychice
- možnost relaxace a odpočinku
► pozitivní ovlivnění chování
- zlepšení schopnosti sebekontroly
- zlepšení soběstačnosti
► zlepšení zdraví a fyzické kondice
- normalizace svalového napětí
- lepšení pohybové koordinace a rovnováhy
- rozvoj fyzické kondice
► usnadnění edukačních procesů
- zážitková pedagogika (AVK lze využít v mnoha edukačních procesech jako motivačního prvku)
► pozitivní a smysluplné trávení volného času
- Psychoterapie pomocí koní (dále jen PPK) patří mezi integrativní směry psychoterapie a k terapii pacientů/klientů využívá specifickou triádu terapeut-kůň-pacient/klient. Léčba je založena na působení psychologickými prostředky s využitím specifických vlastností koně jako koterapeuta v psychoterapeutickém procesu k ovlivnění duševních poruch a duševních onemocnění. Psychoterapie pomocí koní je kvalitní součástí komplexní péče o pacienty/klienty všech věkových skupin.
- Indikace pro PPK není limitována žádnou psychiatrickou diagnózou ani věkem. Psychiatrické diagnózy zahrnují: organické duševní poruchy včetně demencí, duševní poruchy vyvolané účinkem psychoaktivních látek (závislost na alkoholu, drogách, gamblerství apod.), schizofrenie a jiné psychotické poruchy, poruchy nálady, neurotické poruchy, poruchy příjmu potravy, sexuální dysfunkce, poruchy osobnosti, mentální retardace, poruchy psychického vývoje a chování a emocí u dětí.
- Kontraindikací pro PPK jsou všechny psychiatrické diagnózy v akutním stadiu a nepřekonatelný strach z koně. Mezi kontraindikace patří také všechna tělesná onemocnění v akutní i subakutní fázi, a také alergie na srst koně. Relativní kontraindikací pro PPK je totální endoprotéza kyčelních kloubů, výhřez meziobratlového disku (zde musí být využito k terapii jiných aktivit s koněm než je jízda na koni).
- Indikování klientů pro PPK
Ve státních zdravotnických zařízeních písemné indikování klienta pro PPK - ošetřujícím lékařem-psychiatrem. V neziskových nestátních organizacích písemné indikování klienta pro PPK praktickým lékařem + zpráva z pedagogicko-psychologické poradny nebo od psychologa nebo od speciálního pedagoga. Do lekcí PPK může být zařazen pouze klient, který byl prokazatelně očkován proti tetanu v období mladším než 15 let. Klient s očkováním proti tetanu starým 14-15 let musí být přeočkován jednou dávkou TAT. Klient s očkováním starým 15 let a více je přeočkován ve 3 dávkách dle platného očkovacího schématu. Klient, u kterého nelze zjistit informaci o očkování proti tetanu, nemůže být do PPK zařazen.
Dokumenty střediska PPK
- Bezpečnostně-provozní řád střediska
- Kartotéka klientů (Individuální plány, lékařské indikace, event. prohlášení rodičů)
- Doklady o vzdělání jednotlivých členů týmu
- Morální kodex pracovníka v hiporehabilitaci
- Řád na ochranu zvířat při veřejném vystoupení koní - při hiporehabilitačních činnostech organizovaných ČHS
Tým PPK
Každý tým PPK akreditovaný ČHS musí mít garantujícího lékaře či garantujícího klinického psychologa, hlavního terapeuta a cvičitele koní pro hiporehabilitaci. Další personální zajištění je nad rámec minimálního požadavku na složení týmu PPK a odvíjí se od možností každého jednotlivého střediska PPK. Každý tým PPK má k dispozici alespoň jednoho hiporehabilitačního koně (zahájení specializačních zkoušek hiporehabilitačních koní se plánuje na rok 2010). Na každé lekci PPK je minimálně přítomen hlavní terapeut nebo terapeut, hlavní terapeut rozhoduje o tom, jakým způsobem PPK proběhne (počet koní, počet personálu, počet klientů apod.)
Specifikace jednotlivých členů týmu PPK:
- Garantující lékař nebo klinický psycholog pro PPK: je absolventem anebo v přípravě akreditovaného psychoterapeutického výcviku, pro tým PPK může působit jako externista, odpovídá za odbornou garanci metodiky a terapeutických přístupů v PPK, odpovídá za odbornou úroveň všech členů týmu PPK.
- Hlavní terapeut: minimálně středoškolsky vzdělaný, je absolventem kurzu PPK a nebo je v jeho přípravě (pokud je kurz otevřen), odpovídá komplexně za vedení PPK včetně výběru, přípravy a ošetřování koní, vytváří terapeutickou náplň PPK s přihlédnutím k individuálnímu terapeutickému plánu pacienta a hodnotí průběh a výsledky PPK, odpovídá za maximální možnou bezpečnost všech zúčastněných lidí i zvířat, odpovídá za péči a celkový přístup k hiporehabilitačním koním.
- Instruktor pro přípravu koní pro hiporehabilitaci:je držitelem ZZJV nebo cvičitelské licence ČJF, zajišťuje chod střediska související s chovem koní, ve spolupráci s hlavním terapeutem vybírá pro středisko vhodné hiporehabilitační koně a zároveň vyřazuje koně nevhodné, organizuje a odpovídá za přípravu hiporehabilitačních koní včetně jejich ošetřování, odpovídá za celkovou kondici hiporehabilitačních koní, může se podílet na průběhu PPK.
- Terapeut:minimálně středoškolsky vzdělaný, je absolventem kurzu PPK a nebo je v jeho přípravě, pokud je kurz otevřen, podílí se na přípravě, průběhu a hodnocení lekcí PPK, podílí se na přípravě a ošetřování hiporehabilitačních koní dle pokynů cvičitele koní.
- Pomocník nebo asistent pro PPK:minimální věk 15 let, může být student či dobrovolník, vzdělání není předepsáno, podílí se na ošetřování a přípravě hiporehabilitačních koní dle pokynů cvičitele koní, podílí se na průběhu PPK dle pokynů hlavního terapeuta nebo terapeuta.
Náplň lekcí PPK:
- Seznámení se základními pravidly chování u koní, se stájí a s koňmi
- Povídání o koních, prohlížení knih a obrázků, promítání DVD
- Učení se základním informacím o koních a o jejich ošetřování
- Kontakt s koňmi, krmení
- Čištění, sedlání a uzdění koní
- Vedení koně samotného nebo s jezdcem
- Jízda v sedle nebo s madly (kůň je veden terapeutem u hlavy nebo zezadu na dvou lonžích)
- Jednoduchá cvičení na koni (uvolnění, stabilita, jistota, koordinace pohybu)
- Jízda na lonži (prohlubování jezdeckých dovedností)
- Léčebný tělocvik na koni s madly, relaxace
- Samostatná jízda na koni (základní ovládání koně ze sedla, orientace v prostoru)
- Hry s míči, kužely, slalom, kavalety (kolektivní spolupráce)
- Vědomostní, dovednostní, poznávací a tematické soutěže (hry, kvízy, tajenky, překážkové dráhy, masky)
- Práce s koněm ze země, metoda přirozené komunikace (horsemanship)
- Jízda v kočáře
Délka trvání PPK
Jedna lekce PPK 30 - 120 minut, při četnosti 1-2x týdně, celkové trvání PPK není omezeno (vše dle uvážení hlavního terapeuta).
Zpracovala MUDr. Andrea Mašková
Garant: Miroslava Doležalová