Základní škola a Mateřská škola Motýlek

Zakladatelku Motýlka připomíná její citát

30. 05. 2021
Děti ze speciální školy Motýlek minulý pátek pomohly s odhalením pamětní desky Dagmar Jančálkové.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Děti ze speciální školy Motýlek minulý pátek pomohly s odhalením pamětní desky Dagmar Jančálkové. FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Rok a čtyři měsíce po jejím náhlém skonu byla v pátek 14. května na budově Základní školy a Mateřské školy Motýlek odhalena pamětní deska Dagmar Jančálkové. Jednoduchá kovová deska s gravírovaným portrétem a citátem „I malý úsměv je vstupní branou k radosti“ je umístěna u vchodu do budovy školy, kterou Dagmar Jančálková v roce 1994 založila a až do své smrti vedla. Podle slov jejího stávajícího ředitele Marka Poruby byla Dagmar Jančálková mimořádnou ženou a osobností, která celý svůj život zasvětila vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.

Starosta Miroslav Kopečný na někdejší ředitelku Motýlka a dlouholetou kolegyni z komunální politiky vzpomínal jako na člověka s velkým nadhledem a na ženu, která vybudovala školu se skvělou pověstí a obrovským odborným renomé. „Pro školu dělala maximum a měla spoustu dalších plánů, které, jak věřím, se ještě podaří realizovat,“ nechal se slyšet starosta Kopečný. Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast sociálních věcí Jiří Navrátil ocenil rychlou realizaci myšlenky na odhalení desky. „Jako Kopřivničan jsem rád, že nečekáme desítky let, až někomu odhalíme desku. Chci poděkovat, že si Dášu budeme takto připomínat. Možná do budoucna město rozhodne o pojmenování některé ulice,“ prohlásil náměstek Navrátil.

Vzpomínku na Dagmar Jančálkovou, které se přes nevlídné počasí i dobu, která podobným setkáním nepřeje, účastnilo několik desítek lidí, symbolicky orámovaly na začátku báseň Mít život rád a na konci píseň Skálo, skálo. Ty má řada místních lidí pevně spjatých s přehlídkou zpěvu, tance a dramatické tvorby handicapovaných dětí Motýlek, u jejíhož založení rovněž stála.

Zdroj: Kopřivnické noviny číslo 20/2021 ze dne 20.05.2021 odkaz zde